60th GRAMMY Awards | Δείτε τη λίστα των μεγάλων νικητών της βραδιάς!
Και ο μεγάλος νικητής της βραδιάς…είναι ο Bruno Mars!
Η 60η ετήσια τελετή των βραβείων Grammy πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιανουαρίου 2018. Το δίκτυο CBS μετέδωσε την εκπομπή ζωντανά από το Madison Square Garden της Νέας Υόρκης. Ήταν η πρώτη φορά μετά από την τελετή του 2013 που δεν πραγματοποιήθηκε στο Los Angeles (όπου το Staples Center ήταν το σπίτι των Grammys από το 2004), ωστόσο ο James Corden επέστρεψε στα βραβεία ως οικοδεσπότης.
Στην φετινή τελετή βραβεύτηκαν οι καλύτερες ηχογραφήσεις, συνθέσεις και καλλιτέχνες του έτους μέσα από 84 κατηγορίες για τις οποίες οι επιλογές των νικητών θα διήρκησαν από την 1η Οκτωβρίου 2016 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2017. Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν στις 28 Νοεμβρίου 2017 με μεγάλα φαβορί τους: Jay Z με 8 υποψηφιότητες, Kendrick Lamar με 7, Bruno Mars με 6, Childish Gambino (a.k.a. Donald Glover), τους πρωτοεμφανιζόμενους SZA και Khalid και τον παραγωγό No I.D. με 5 υποψηφιότητες ο καθένας!
Πολλές ανατροπές, αλλά κι ένας μεγάλος νικητής ήταν όλα όσα συμπεριλήφθησαν στην χθεσινοβραδινή απονομή των πολυπόθητων βραβείων Grammy. Ο Bruno Mars κατάφερε να αποκτήσει και τα έξι βραβεία στις κατηγορίες που ήταν υποψήφιος. Ανάμεσα σε αυτά ήταν το Album of the Year, το Record of the Year και το Song of the Year. Αξιοσημείωτο ήταν και το βραβείο που κέρδισε η πρωτοεμφανιζόμενη Alessia Cara στην κατηγορία Best New Artist.
Record of the Year
“Redbone” – Childish Gambino
“Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee featuring Justin Bieber
“The Story of O.J.” – JAY-Z
“HUMBLE.” – Kendrick Lamar
Winner: “24K Magic” – Bruno Mars
Album of the Year
“Awaken, My Love!” – Childish Gambino
4:44 – JAY-Z
DAMN. – Kendrick Lamar
Melodrama – Lorde
Winner: 24K Magic – Bruno Mars
Song of the Year
“Despacito” (Luis Fonsi & Daddy Yankee featuring Justin Bieber)
“4:44” (JAY-Z)
“Issues” (Julia Michaels)
“1-800-273-8255” (Logic featuring Alessia Cara & Khalid)
Winner: “That’s What I Like” (Bruno Mars)
Best New Artist
Winner: Alessia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA
Best Pop Vocal Album
Kaleidoscope EP – Coldplay
Lust for Life – Lana Del Rey
Evolve – Imagine Dragons
Rainbow – Kesha
Joanne – Lady Gaga
Winner: ÷ – Ed Sheeran
Best Pop Solo Performance
“Love So Soft” – Kelly Clarkson
“Praying” – Kesha
“Million Reasons” – Lady Gaga
“What About Us” – P!nk
Winner: “Shape of You” – Ed Sheeran
Best Pop Duo/Group Performance
“Something Just like This” – The Chainsmokers and Coldplay
“Despacito” – Luis Fonsi and Daddy Yankee featuring Justin Bieber
“Thunder” – Imagine Dragons
Winner: “Feel It Still” – Portugal. The Man
“Stay” – Zedd and Alessia Cara
Best Traditional Pop Vocal Album
Nobody But Me (Deluxe Version) – Michael Bublé
Triplicate – Bob Dylan
In Full Swing – Seth MacFarlane
Wonderland – Sarah McLachlan
Winner: Tony Bennett Celebrates 90 – Various Artists; Dae Bennett, producer
Best Dance Recording
“Bambro Koyo Ganda” – Bonobo featuring Innov Gnawa
“Cola” – Camelphat and Elderbrook
“Andromeda” – Gorillaz featuring DRAM
Winner: “Tonite” – LCD Soundsystem
“Line of Sight” – Odesza featuring WYNNE and Mansionair
Best Dance/Electronic Album
Migration – Bonobo
Winner: 3-D The Catalogue – Kraftwerk
Mura Masa – Mura Masa
A Moment Apart – Odesza
What Now – Sylvan Esso
Best Contemporary Instrumental Album
What If – The Jerry Douglas Band
Spirit – Alex Han
Mount Royal – Julian Lage and Chris Eldridge
Winner: Prototype – Jeff Lorber Fusion
Bad Hombre – Antonio Sanchez
Best Rock Performance
Winner: “You Want It Darker” – Leonard Cohen
“The Promise” – Chris Cornell
“Run” – Foo Fighters
“No Good” – Kaleo
“Go to War” – Nothing More
Best Metal Performance
Winner: “Sultan’s Curse” – Mastodon
“Invisible Enemy” – August Burns Red
“Black Hoodie” – Body Count
“Forever” – Code Orange
“Clockworks” – Meshuggah
Best Rock Song
“Atlas, Rise!” – Metallica
“Blood in the Cut” – K.Flay
“Go to War” – Nothing More
Winner: “Run” – Foo Fighters
“The Stage” – Avenged Sevenfold
Best Rock Album
Emperor of Sand – Mastodon
Hardwired… to Self-Destruct – Metallica
The Stories We Tell Ourselves – Nothing More
Villains – Queens of the Stone Age
Winner: A Deeper Understanding – The War on Drugs
Best Alternative Music Album
Everything Now – Arcade Fire
Humanz – Gorillaz
American Dream – LCD Soundsystem
Pure Comedy – Father John Misty
Winner: Sleep Well Beast – The National
Best R&B Performance
“Get You” – Daniel Caesar featuring Kali Uchis
“Distraction” – Kehlani
“High” – Ledisi
Winner: “That’s What I Like” – Bruno Mars
“The Weekend” – SZA
Best Traditional R&B Performance
“Laugh and Move On” – The Baylor Project
Winner: “Redbone” – Childish Gambino
“What I’m Feelin'” – Anthony Hamilton featuring The Hamiltones
“All the Way” – Ledisi
“Still” – Mali Music
Best R&B Song
“First Began” (PJ Morton)
“Location” (Khalid)
“Redbone” (Childish Gambino)
“Supermodel” (SZA)
Winner: “That’s What I Like” (Bruno Mars)
Best Urban Contemporary Album
Free 6LACK – 6LACK
“Awaken, My Love!” – Childish Gambino
American Teen – Khalid
Ctrl – SZA
Winner: Starboy – The Weeknd
Best R&B Album
Freduian – Daniel Caesar
Let Love Rule – Ledisi
Winner: 24K Magic – Bruno Mars
Gumbo – PJ Morton
Feel The Real – Musiq Soulchild
Best Rap Performance
“Bounce Back” – Big Sean
“Bodak Yellow” – Cardi B
“4:44” – JAY-Z
Winner: “HUMBLE.” – Kendrick Lamar
“Bad and Boujee” – Migos featuring Lil Uzi Vert
Best Rap/Sung Performance
“PRBLMS” – 6LACK
“Crew” – Goldlink featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy
“Family Feud” – JAY-Z featuring Beyoncé
Winner: “LOYALTY.” – Kendrick Lamar featuring Rihanna
“Love Galore” – SZA featuring Travis Scott
Best Rap Song
“Bodak Yellow” (Cardi B)
“Chase Me” (Danger Mouse featuring Run The Jewels & Big Boi)
Winner: “HUMBLE.” (Kendrick Lamar)
“Sassy” (Rapsody)
“The Story of O.J.” (JAY-Z)
Best Rap Album
4:44 – JAY-Z
Winner: DAMN. – Kendrick Lamar
Culture – Migos
Laila’s Wisdom – Rapsody
Flower Boy – Tyler, the Creator
Best Country Solo Performance
“Body Like A Back Road” – Sam Hunt
“Losing You” – Alison Krauss
“Tin Man” – Miranda Lambert
“I Could Use A Love Song” – Maren Morris
Winner: “Either Way” – Chris Stapleton
Best Country Duo/Group Performance
“It Ain’t My Fault” – Brothers Osborne
“My Old Man” – Zac Brown Band
“You Look Good” – Lady Antebellum
Winner: “Better Man” – Little Big Town
“Drinkin’ Problem” – Midland
Best Country Song
“Better Man” (Little Big Town)
“Body Like A Back Road” (Sam Hunt)
Winner: “Broken Halos” (Chris Stapleton)
“Drinkin’ Problem” (Midland)
“Tin Man” (Miranda Lambert)
Best Country Album
Cosmic Hallelujah – Kenny Chesney
Heart Break – Lady Antebellum
The Breaker – Little Big Town
Life Changes – Thomas Rhett
Winner: From A Room: Volume 1 – Chris Stapleton
Best New Age Album
Reflection – Brian Eno
SongVersation: Medicine – India.Arie
Winner: Dancing On Water – Peter Kater
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 – Kitaro
Spiral Revelation – Steve Roach
Best Improvised Jazz Solo
“Can’t Remember Why” – Sara Caswell, soloist
“Dance Of Shiva” – Billy Childs, soloist
“Whisper Not” – Fred Hersch, soloist
Winner: “Miles Beyond” – John McLaughlin, soloist
“Ilimba” – Chris Potter, soloist
Best Jazz Vocal Album
The Journey – The Baylor Project
A Social Call – Jazzmeia Horn
Bad Ass And Blind – Raul Midón
Porter Plays Porter – Randy Porter Trio with Nancy King
Winner: Dreams And Daggers – Cécile McLorin Salvant
Best Jazz Instrumental Album
Uptown, Downtown – Bill Charlap Trio
Winner: Rebirth – Billy Childs
Project Freedom – Joey DeFrancesco & The People
Open Book – Fred Hersch
The Dreamer Is The Dream – Chris Potter
Best Large Jazz Ensemble Album
MONK’estra Vol. 2 – John Beasley
Jigsaw – Alan Ferber Big Band
Winner: Bringin’ It – Christian McBride Big Band
Homecoming – Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
Whispers On The Wind – Chuck Owen And The Jazz Surge
Best Latin Jazz Album
Hybrido – From Rio To Wayne Shorter – Antonio Adolfo
Oddara – Jane Bennett & Maqueque
Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos – Anat Cohen & Marcello Conçalves
Típico – Miguel Zenón
Winner: Jazz Tango – Pablo Ziegler Trio
Best Gospel Performance/Song
“Too Hard Not To” – Tina Campbell
“You Deserve It” – JJ Hairston & Youthful Praise featuring Bishop Cortez Vaughn
“Better Days” – Le’Andria
“My Life” – The Walls Group
Winner: “Never Have To Be Alone” – CeCe Winans
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“Oh My Soul” – Casting Crowns
“Clean” – Natalie Grant
Winner: “What A Beautiful Name” – Hillsong Worship
“Even If” – MercyMe
“Hills And Valleys” – Tauren Wells
Best Gospel Album
Crossover: Live From Music City (Travis Greene)
Bigger Than Me (Le’Andria)
Close (Marvin Sapp)
Sunday Song (Anita Wilson)
Winner: Let Them Fall In Love (CeCe Winans)
Best Contemporary Christian Music Album
Rise – Danny Gokey
Echoes (Deluxe Edition) – Matt Maher
Lifer – MercyMe
Hills And Valleys – Tauren Wells
Winner: Chain Breaker – Zach Williams
Best Roots Gospel Album
The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 – The Collingsworth Family
Give Me Jesus – Larry Cordle
Resurrection – Joseph Habedank
Winner: Sing It Now: Songs Of Faith & Hope – Reba McEntire
Hope For All Nations – Karen Peck & New River
Best Latin Pop Album
Lo Único Constante (Alex Cuba)
Mis Planes Son Amarte (Juanes)
Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 (La Santa Cecilia)
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) (Natalia Lafourcade)
Winner: El Dorado (Shakira)
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
Ayo (Bomba Estéreo)
Pa’ Fuera (C4 Trío & Desorden Público)
Salvavidas De Hielo (Jorge Drexler)
El Paradise (Los Amigos Invisibles)
Winner: Residente (Residente)
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
Ni Diablo Ni Santo (Julión Álvarez Y Su Norteño Banda)
Ayer Y Hoy (Banda El Recodo De Cruz Lizárraga)
Momentos (Alex Campos)
Winner: Arriero Somos Versiones Acústicas (Aida Cuevas)
Zapateando En El Norte (Various Artists)
Best Tropical Latin Album
Albita (Albita)
Art Of The Arrangement (Doug Beavers)
Winner: Salsa Big Band (Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta)
Gente Valiente (Silvestre Dangond)
Indestructible (Diego El Cigala)
Best American Roots Performance
Winner: Killer Diller Blues (Alabama Shakes)
Let My Mother Live (Blind Boys Of Alabama)
Arkansas Farmboy (Glen Campbell)
Steer Your Way (Leonard Cohen)
I Never Cared For You (Alison Krauss)
Best American Roots Song
Cumberland Gap (David Rawlings)
I Wish You Well (The Mavericks)
Winner: If We Were Vampires (Jason Isbell And The 400 Unit)
It Ain’t Over Yet (Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White)
My Only True Friend (Gregg Allman)
Best Americana Album
Southern Blood (Gregg Allman)
Shine On Rainy Day (Brent Cobb)
Beast Epic (Iron & Wine)
Winner: The Nashville Sound (Jason Isbell And The 400 Unit)
Brand New Day (The Mavericks)
Best Bluegrass Album
Fiddler’s Dream (Michael Cleveland)
Winner: Laws Of Gravity (The Infamous Stringdusters)
Original (Bobby Osborne)
Universal Favorite (Noam Pikelny)
Winner: All The Rage – In Concert Volume One [Live] (Rhonda Vincent And The Rage)
Best Traditional Blues Album
Migration Blues (Eric Bibb)
Elvin Bishop’s Big Fun Trio (Elvin Bishop’s Big Fun Trio)
Roll And Tumble (R.L. Boyce)
Sonny & Brownie’s Last Train (Guy Davis & Fabrizio Poggi)
Winner: Blue & Lonesome (The Rolling Stones)
Best Contemporary Blues Album
Robert Cray & Hi Rhythm (Robert Cray & Hi Rhythm)
Recorded Live In Lafayette (Sonny Landreth)
Winner: TajMo (Taj Mahal & Keb’ Mo’)
Got Soul (Robert Randolph & The Family Band)
Live From The Fox Oakland (Tedeschi Trucks Band)
Best Folk Album
Winner: Mental Illness (Aimee Mann)
Semper Femina (Laura Marling)
The Queen Of Hearts (Offa Rex)
You Don’t Own Me Anymore (The Secret Sisters)
The Laughing Apple (Yusuf / Cat Stevens)
Best Regional Roots Music Album
Top Of The Mountain (Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers)
Ho’okena 3.0 (Ho’okena)
Winner: Kalenda (Lost Bayou Ramblers)
Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] (Northern Cree)
Pua Kiele (Josh Tatofi)
Best Reggae Album
Chronology (Chronixx)
Lost In Paradise (Common Kings)
Wash House Ting (J Boog)
Winner: Stony Hill (Damian “Jr. Gong” Marley)
Avrakedabra (Morgan Heritage)
Best World Music Album
Memoria De Los Sentidos (Vicente Amigo)
Para Mi (Buika)
Rosa Dos Ventos (Anat Cohen & Trio Brasileiro)
Winner: Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration (Ladysmith Black Mambazo)
Elwan (Tinariwen)
Best Children’s Album
Brighter Side (Gustafer Yellowgold)
Winner: Feel What U Feel (Lisa Loeb)
Lemonade (Justin Roberts)
Rise Shine #Woke (Alphabet Rockers)
Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World (Ladysmith Black Mambazo)
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books and Storytelling)
Astrophysics For People In A Hurry (Neil Degrasse Tyson)
Born To Run (Bruce Springsteen)
Confessions Of A Serial Songwriter (Shelly Peiken)
Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders And Mark Ruffalo)
Winner: The Princess Diarist (Carrie Fisher)
Best Comedy Album
Winner: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas (Dave Chappelle)
Cinco (Jim Gaffigan)
Jerry Before Seinfeld (Jerry Seinfeld)
A Speck Of Dust (Sarah Silverman)
What Now? (Kevin Hart)
Best Musical Theater Album
Come From Away (Original Broadway Cast Recording)
Winner: Dear Evan Hansen (Original Broadway Cast Recording)
Hello, Dolly! (New Broadway Cast Recording)
Best Compilation Soundtrack for Visual Media
Baby Driver (Various Artists)
Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 (Various Artists)
Hidden Figures: The Album (Various Artists)
Winner: La La Land (Various Artists)
Moana: The Songs (Various Artists)
Best Score Soundtrack for Visual Media
Arrival (Jóhann Jóhannsson)
Dunkirk (Hans Zimmer)
Game Of Thrones: Season 7 (Ramin Djawadi)
Hidden Figures (Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer)
Winner: La La Land (Justin Hurwitz)
Best Song Written for Visual Media
City Of Stars (Ryan Gosling & Emma Stone) Track from: La La Land
Winner: How Far I’ll Go (Auli’i Cravalho) Track from: Moana: The Songs
I Don’t Wanna Live Forever (Fifty Shades Darker) (ZAYN & Taylor Swift) Track from: Fifty Shades Darker
Never Give Up (Sia) Track from: Lion
Stand Up For Something (Andra Day feat. Common) Track from: Marshall
Best Instrumental Composition
Alkaline (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
Choros #3 (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
Home Free (For Peter Joe) (Nate Smith)
Winner: Three Revolutions (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés)
Warped Cowboy (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
All Hat, No Saddle (Chuck Owen And The Jazz Surge)
Winner: Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can (John Williams)
Home Free (For Peter Joe) (Nate Smith)
Ugly Beauty/Pannonica (John Beasley)
White Christmas (Herb Alpert)
Best Arrangement, Instruments and Vocals
Another Day Of Sun (La La Land Cast)
Every Time We Say Goodbye (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
I Like Myself (Seth MacFarlane)
I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)
Winner: Putin (Randy Newman)
Best Recording Package
Winner: El Orisha De La Rosa (Magín Díaz)
Mura Masa (Mura Masa)
Winner: Pure Comedy (Deluxe Edition) (Father John Misty)
Sleep Well Beast (The National)
Solid State (Jonathan Coulton)
Best Boxed Or Special Limited Edition Package
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta (Various Artists)
Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) (Nick Cave And The Bad Seeds)
May 1977: Get Shown The Light (Grateful Dead)
Winner: The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition (Various Artists)
Warfaring Strangers: Acid Nightmares (Various Artists)
Best Album Notes
Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth (Various Artists)
Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition (Various Artists)
The Complete Piano Works Of Scott Joplin (Richard Dowling)
Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute (Various Artists)
Winner: Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings (Otis Redding)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams (Washington Phillips)
Best Historical Album
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta (Various Artists)
The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 (Glenn Gould)
Winner: Leonard Bernstein – The Composer (Leonard Bernstein)
Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa (Various Artists)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams (Washington Phillips)
Best Engineered Album, Non-Classical
Every Where Is Some Where (K.Flay)
Is This The Life We Really Want? (Roger Waters)
Natural Conclusion (Rose Cousins)
No Shape (Perfume Genius)
Winner: 24K Magic (Bruno Mars)
Producer of the Year, Non-Classical
Calvin Harris
Winner: Greg Kurstin
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes
Best Remixed Recording
Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix) (Loleatta Holloway)
Funk O’ De Funk (SMLE Remix) (Bobby Rush)
Undercover (Adventure Club Remix) (Kehlani)
A Violent Noise (Four Tet Remix) (The xx)
Winner: You Move (Latroit Remix) (Depeche Mode)
Best Surround Sound Album
Winner: Early Americans (Jane Ira Bloom)
Kleiberg: Mass For Modern Man (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)
So Is My Love (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
3-D The Catalogue (Kraftwerk)
Tyberg: Masses (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
Best Engineered Album, Classical
Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Kleiberg: Mass For Modern Man (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Winner: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Tyberg: Masses (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
Producer of the Year, Classical
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
Winner: David Frost
Morten Lindberg
Judith Sherman
Best Orchestral Performance
Concertos For Orchestra (Cincinnati Symphony Orchestra)
Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches (Detroit Symphony Orchestra)
Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente (San Francisco Symphony)
Mahler: Symphony No. 5 (Minnesota Orchestra)
Winner: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio (Pittsburgh Symphony Orchestra)
Best Opera Recording
Berg: Lulu (The Metropolitan Opera Orchestra)
Winner: Berg: Wozzeck (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)
Bizet: Les Pêcheurs De Perles (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Handel: Ottone (Il Pomo D’Oro)
Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)
Best Choral Performance
Winner: Bryars: The Fifth Century (PRISM Quartet; The Crossing)
Handel: Messiah (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
Mansurian: Requiem (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
Music Of The Spheres (Tenebrae)
Tyberg: Masses (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 (Arcangelo)
Winner: Death & The Maiden (Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra)
Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert (Stile Antico)
Franck, Kurtág, Previn & Schumann (Joyce Yang & Augustin Hadelich)
Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 (Martha Argerich & Various Artists)
Best Classical Instrumental Solo
Bach: The French Suites (Murray Perahia)
Haydn: Cello Concertos (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
Levina: The Piano Concertos (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 (NDR Elbphilharmonie Orchester)
Winner: Transcendental (Daniil Trifonov)
Best Classical Solo Vocal Album
Bach & Telemann: Sacred Cantatas (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
Winner: Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio (Orchestra Ludwig)
Gods & Monsters (Nicholas Phan; Myra Huang)
In War & Peace – Harmony Through Music (Il Pomo D’Oro)
Sviridov: Russia Cast Adrift (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)
Best Classical Compendium
Barbara (Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer)
Winner: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto (Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer)
Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir (Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer)
Les Routes De L’Esclavage (Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer)
Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger (Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer)
Best Contemporary Classical Composition
Concerto For Orchestra (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra) Track from: Concertos For Orchestra
Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony) Track from: Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
Requiem (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
Songs Of Solitude (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Track from: Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs
Winner: Viola Concerto (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony) Track from: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto
Best Music Video
Up All Night (Beck)
Makeba (Jain)
The Story Of O.J. (JAY-Z)
Winner: Humble. (Kendrick Lamar)
1-800-273-8255 (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)
Best Music Film
One More Time With Feeling (Nick Cave & The Bad Seeds)
Long Strange Trip (The Grateful Dead)
Winner: The Defiant Ones (Various Artists)
Soundbreaking (Various Artists)
Two Trains Runnin’ (Various Artists)