skip to Main Content
Menu

90th Academy Awards / Oscars 2018 | Δείτε τη λίστα των υποψηφιοτήτων!

90th Academy Awards / Oscars 2018 | Δείτε τη λίστα των υποψηφιοτήτων!

Ποιοι θα είναι οι φετινοί μεγάλοι νικητές;

Οι υποψηφιότητες για τα 90α ετήσια βραβεία Oscar ανακοινώθηκαν την Τρίτη το πρωί από το Samuel Goldwyn Theater στο Beverly Hills, Calif.

Ο πρόεδρος της Ακαδημίας, John Bailey συνοδευόμενος από τους Tiffany Haddish και Andy Serkis, παρουσίασε τους φετινούς υποψηφίους σε 24 κατηγορίες.

Το «The Shape of Water» του Guillermo del Toro, είναι για φέτος το μεγάλο φαβορί, καθώς ηγείται των υποψηφιοτήτων σε 13 κατηγορίες. Το «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri» του Martin McDonagh ακολουθεί με εννέα υποψηφιότητες και το «Dunkirk» με επτά. Και οι τρεις αυτές ταινίες απέσπασαν από μία υποψηφιότητα «Καλύτερης Ταινίας», και θα αναμετρηθούν στην ίδια κατηγορία με τις ταινίες: «Call Me By Your Name», «Darkest Hour», «Get Out», «Phantom Thread», «Lady Bird» και «The Post».

Όσον αφορά τις μουσικές κατηγορίες το «This Is Me» από την ταινία «The Greatest Showman» -που απέσπασε πριν από λίγο καιρό και το αντίστοιχο βραβείο Χρυσής Σφαίρας- είναι και πάλι φαβορί, ενώ στην ίδια κατηγορία, είναι συνυποψήφια και τα τραγούδια: “Mighty River” (“Mudbound”) από την Mary J. Blige, “Mystery of Love” (“Call Me by Your Name”) από τον Sufjan Stevens, “Remember Me” (“Coco”) από τους Kristen Anderson-Lopez και Robert Lopez και “Stand Up for Something” (“Marshall”) από τους Diane Warren και Common.

Στην μουσική επένδυση οι υποψήφιοι συνθέτες είναι οι: Hans Zimmer (“Dunkirk”),  Jonny Greenwood (“Phantom Thread”), Alexandre Desplat (“The Shape of Water”), John Williams (“Star Wars: The Last Jedi”) και Carter Burwell (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), με τους Desplat και Williams να είναι οι επικρατέστεροι για το βραβείο.

Οικοδεσπότης των βραβείων Iscar θα είναι για δεύτερη φορά ο Jimmy Kimmel, και η τελετή απονομής αναμένεται να μεταδοθεί ζωντανά από το ABC στις 4 Μαρτίου.

Δείτε τη λίστα με τις υποψηφιότητες

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ:

“Call Me by Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ:

Guillermo del Toro, ‘The Shape of Water’

Christopher Nolan, ‘Dunkirk’

Jordan Peele, ‘ Get Out’

Sean Baker, ‘The Florida Project’

Greta Gerwig, ‘Lady Bird’

Paul Thomas Anderson, ‘Phantom Thread’

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Α΄ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ:

Gary Oldman, ‘Darkest Hour’

Timothée Chalamet, ‘Call Me by Your Name’

Daniel Day-Lewis, ‘Phantom Thread’

Denzel Washington, ‘Roman J. Israel, Esq’

Daniel Kaluuya, ‘Get Out’

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Α΄ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ:

Frances McDormand, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Sally Hawkins, ‘The Shape of Water’

Margot Robbie, ‘I, Tonya’

Saoirse Ronan, ‘Lady Bird’

Meryl Streep, ‘The Post’

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Β΄ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ:

Sam Rockwell, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Willem Dafoe, ‘The Florida Project’

Woody Harrelson, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Richard Jenkins, ‘The Shape of Water’

Christopher Plummer, ‘All the Money in the World’

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Β΄ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ:

Allison Janney, ‘I, Tonya’

Leslie Manville, ‘Phantom Thread’

Mary J. Blige, ‘Mudbound’

Octavia Spencer, ‘The Shape of Water’

Laurie Metcalf, ‘Lady Bird’

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:

‘Call Me by Your Name’, James Ivory

‘The Disaster Artist’, Scott Neustadter/Michael H. Weber

‘Logan’, Scott Frank & James Mangold/Michael Green

‘Molly’s Game’, Aaron Sorkin

‘Mudbound’, Virgil Williams/ Dee Rees

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:

‘The Big Sick’, Emily V. Gordon/Kumail Nanjiani

‘Get Out’, Jordan Peele

‘Lady Bird’, Greta Gerwig

‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Martin McDonagh

‘The Shape of Water’, Guillermo del Toro

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:

‘Blade Runner 2049’, Roger Deakins

‘Darkest Hour’, Bruno Delbonnel

‘Dunkirk’, Hoyte van Hoytema

‘Mudbound’, Rachel Morrison

‘The Shape of Water’, Dan Laustsen

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ:

‘Beauty and the Beast’, Jacqueline Durran

‘Darkest Hour’, Jacqueline Durran

‘Victoria & Abdul’, Consolata Boyle

‘Phantom Thread’, Mark Bridges

‘The Shape of Water’, Luis Sequeira

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ:

‘Baby Driver’, Jonathan Amos/ Paul Machliss

‘Dunkirk’, Lee Smith

‘I, Tonya’, Tatiana S. Riegel

‘The Shape of Water’, Sidney Wolinsky

‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, Jon Gregory

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ:

‘Darkest Hour’, Ivana Primorac/ Kazuhiro Tsuji/ David Malinowski/ Lucy Sibbick

‘Victoria & Abdul’, Jeanette Brown,

‘Wonder’, Naomi Bakstad/ Robert A. Pandini/ Arjen Tuiten

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ:

‘Beauty and the Beast’/ Sarah Greenwood; Katie Spencer

‘Blade Runner 2049’/ Dennis Gassner, Alessandra Querzola

‘Darkest Hour’/ Sarah Greenwood, Katie Spencer

‘Dunkirk’, Nathan Crowley

‘The Shape of Water’/ Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ:

‘Dunkirk’, Hans Zimmer

‘Phantom Thread’, Jonny Greenwood

‘Star Wars: The Last Jedi’, John Williams

‘The Shape of Water’, Alexandre Desplat

Three Billboard Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ:

‘Mystery of Love’, ‘Call Me by Your Name’/Sufjan Stevens

‘Remember Me’, ‘Coco’/Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

‘Mighty River’, ‘Mudbound’/Mary J. Blige

‘This Is Me’, “The Greatest Showman”/Benj Pasek, Justin Paul

‘Stand Up for Something’, ‘Marshall’/Diane Warren, Common

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΑΖ:

‘Baby Driver’, Julian Slater

‘Blade Runner 2049’ Mark Mangini, Theo Green

‘Dunkirk’, Alex Gibson, Richard King

‘The Shape of Water’, Nathan Robitaille

‘Star Wars: The Last Jedi’, Ren Klyce, Matthew Wood

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΙΞΑΖ:

‘Baby Driver’, Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin

‘Blade Runner 2049’, Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill

‘Dunkirk’, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

‘The Shape of Water’, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern

‘Star Wars: The Last Jedi’, Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ:

‘Blade Runner 2049’, John Nelson/ Paul Lambert/ Richard R. Hoover/ Gerd Nefzer

‘Kong: Skull Island’, Robert Weaver

‘Guardians of the Galaxy Vol.2’, Christopher Townsend

‘Star Wars: The Last Jedi’, Ben Morris/ Mike Mulholland/ Chris Corbould/ Neal Scanlon

‘War for the Planet of the Apes’, Joe Letteri/ Dan Lemmon/ Daniel Barrett/ Joel Whist

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ:

Coco

The Breadwinner

Loving Vincent

Ferdinand

Boss Baby

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ:

Faces Places

Strong Island

Last Men in Aleppo

Icarus

Abacus: Small Enough to Jail

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ:

‘A Fantastic Woman’, Χιλή

‘The Square’, Σουηδία

‘Loveless’, Ρωσία

‘On Body and Soul’, Ουγγαρία

‘The Insult’, Λίβανος

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

‘The 11 O’Clock’, Derin Seale

‘DeKalb Elementary’, Reed Van Dyk

‘The Silent Child’, Chris Overton/ Rachel Shenton

‘My Nephew Emmett’, Kevin Wilson Jr.

‘Watu Wote/All of Us’, Katja Benrath

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

‘Dear Basketball’, Glen Keane, Kobe Bryant

‘Garden Party’, Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon, Lucas Navarro

‘Lou’, Dave Mullins, Dana Murray

‘Negative Space’ Max Porter, Ru Kuwahata

‘Revolting Rhymes’, Jan Lachauer, Jakob Schuh

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

‘Alone’, Garrett Bradley

‘Edith+Eddie’, Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

‘Heaven is a Traffic Jam on the 405’, Frank Stiefel

‘Heroin(e)’, Elaine McMillion/ Kerrin James Sheldon

‘Knife Skills’, Thomas Lennon