91th Academy Awards / Oscars 2019 | Δείτε τη λίστα των νικητών!
Ποιοι είναι οι φετινοί μεγάλοι νικητές;
Οι υποψηφιότητες για τα 91α ετήσια βραβεία Oscar ανακοινώθηκαν πριν από λίγο καιρό, κρύβοντας πολλές εκπλήξεις!
Όλα τα κινηματογραφικά προγνωστικά… έπεσαν έξω καθώς δεν ηγήθηκε της οσκαρικής κούρσας το «A Star is Born» του Bradley Cooper, αλλά το «Roma» του Alfonso Cuarón, μαζί με το «The Favourite» του Γιώργου Λάνθιμου, που απέσπασαν και τις περισσότερες υποψηφιότητες (10 η καθεμιά εκ των οποίων και αυτή της καλύτερης ταινίας).
Καλλιτέχνες όπως η Regina King, ο Mahershala Ali και ο Rami Malek μας ενθουσίασαν με τις ομιλίες αποδοχής των βραβείων τους από την αρχή της διοργάνωσης και αυτό ήταν μόνο η αρχή.
Οι συμπρωταγωνιστές του “A Star is Born”, Lady Gaga και Bradley Cooper μας έκοψαν την ανάσα με το ντουέτο τους στο “Shallow” και οι fans περίμεναν με κόπο να δουν ποιος θα πάρει στο σπίτι το μεγαλύτερο βραβείο της βραδιάς… εκείνο της “καλύτερης ταινίας” που τελικά πήγε στο περίφημο “The Green Book”.
Μεγάλος “χαμένος” ήταν ο δικός μας Γιώργος Λάνθιμος καθώς το “The Favourite” κατάφερε να αποσπάσει μόνο ένα βραβείο εκείνο του Α’ Γυναικείου ρόλου για την ερμηνεία της Olivia Colman.
Σαφώς ο ανταγωνισμός ήταν σκληρός φέτος, αλλά αυτό έκανε τα βραβεία πολύ πιο συναρπαστικά.
Η 91η τελετή απονομής των βραβείων Oscar πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019 στο Dolby Theatre στο Hollywood.
Δείτε τη λίστα με τους νικητές
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ:
BLACK PANTHER
BLACKkKLANSMAN
BOHEMIAN RHAPSODY
THE FAVOURITE
WINNER: GREEN BOOK
ROMA
A STAR IS BORN
VICE
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ:
BLACKkKLANSMAN – Spike Lee
COLD WAR – Paweł Pawlikowski
THE FAVOURITE – Yorgos Lanthimos
WINNER: ROMA – Alfonso Cuarón
VICE – Adam McKay
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Α΄ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ:
Christian Bale in VICE
Bradley Cooper in A STAR IS BORN
Willem Dafoe in AT ETERNITY’S GATE
WINNER: Rami Malek in BOHEMIAN RHAPSODY
Viggo Mortensen in GREEN BOOK
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Α΄ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ:
Yalitza Aparicio in ROMA
Glenn Close in THE WIFE
WINNER: Olivia Colman in THE FAVOURITE
Lady Gaga in A STAR IS BORN
Melissa McCarthy in CAN YOU EVER FORGIVE ME?
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Β΄ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ:
WINNER: Mahershala Ali in GREEN BOOK
Adam Driver in BLACKkKLANSMAN
Sam Elliott in A STAR IS BORN
Richard E. Grant in CAN YOU EVER FORGIVE ME?
Sam Rockwell in VICE
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Β΄ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ:
Amy Adams in VICE
Marina de Tavira in ROMA
WINNER: Regina King in IF BEALE STREET COULD TALK
Emma Stone in THE FAVOURITE
Rachel Weisz in THE FAVOURITE
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:
THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS – Written by Joel Coen & Ethan Coen
WINNER: BLACKkKLANSMAN – Written by Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee
CAN YOU EVER FORGIVE ME? – Screenplay by Nicole Holofcener and Jeff Whitty
IF BEALE STREET COULD TALK – Written for the screen by Barry Jenkins
A STAR IS BORN – Screenplay by Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ:
THE FAVOURITE – Written by Deborah Davis and Tony McNamara
FIRST REFORMED – Written by Paul Schrader
WINNER: GREEN BOOK – Written by Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
ROMA – Written by Alfonso Cuarón
VICE – Written by Adam McKay
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:
COLD WAR – Łukasz Żal
THE FAVOURITE – Robbie Ryan
NEVER LOOK AWAY – Caleb Deschanel
WINNER: ROMA – Alfonso Cuarón
A STAR IS BORN – Matthew Libatique
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ:
THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS – Mary Zophres
WINNER: BLACK PANTHER – Ruth Carter
THE FAVOURITE – Sandy Powell
MARY POPPINS RETURNS – Sandy Powell
MARY QUEEN OF SCOTS – Alexandra Byrne
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ:
BLACKkKLANSMAN – Barry Alexander Brown
WINNER: BOHEMIAN RHAPSODY – John Ottman
THE FAVOURITE – Yorgos Mavropsaridis
GREEN BOOK – Patrick J. Don Vito
VICE – Hank Corwin
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ:
BORDER – Göran Lundström and Pamela Goldammer
MARY QUEEN OF SCOTS – Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks
WINNER: VICE – Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ:
WINNER: BLACK PANTHER – Production Design: Hannah Beachler – Set Decoration: Jay Hart
THE FAVOURITE – Production Design: Fiona Crombie – Set Decoration: Alice Felton
FIRST MAN – Production Design: Nathan Crowley – Set Decoration: Kathy Lucas
MARY POPPINS RETURNS – Production Design: John Myhre – Set Decoration: Gordon Sim
ROMA – Production Design: Eugenio Caballero – Set Decoration: Bárbara Enríquez
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ:
WINNER: BLACK PANTHER – Ludwig Goransson
BLACKkKLANSMAN – Terence Blanchard
IF BEALE STREET COULD TALK – Nicholas Britell
ISLE OF DOGS – Alexandre Desplat
MARY POPPINS RETURNS – Marc Shaiman
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ:
“All The Stars” from BLACK PANTHER
“I’ll Fight” from RBG
“The Place Where Lost Things Go” from MARY POPPINS RETURNS
WINNER: “Shallow” from A STAR IS BORN
“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΑΖ:
BLACK PANTHER – Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker
WINNER: BOHEMIAN RHAPSODY – John Warhurst and Nina Hartstone
FIRST MAN – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
A QUIET PLACE – Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
ROMA – Sergio Díaz and Skip Lievsay
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΙΞΑΖ:
BLACK PANTHER – Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
WINNER: BOHEMIAN RHAPSODY – Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali
FIRST MAN – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis
ROMA – Skip Lievsay, Craig Henighan and José Antonio García
A STAR IS BORN – Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ:
AVENGERS: INFINITY WAR – Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick
CHRISTOPHER ROBIN – Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould
WINNER: FIRST MAN – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm
READY PLAYER ONE – Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk
SOLO: A STAR WARS STORY – Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ:
INCREDIBLES 2
ISLE OF DOGS
MIRAI
RALPH BREAKS THE INTERNET
WINNER: SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ:
WINNER: FREE SOLO – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill
HALE COUNTY THIS MORNING, THIS EVENING – RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim
MINDING THE GAP – Bing Liu and Diane Quon
OF FATHERS AND SONS – Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert
RBG – Betsy West and Julie Cohen
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ:
CAPERNAUM – Lebanon – Directed by Nadine Labaki
COLD WAR – Poland – Directed by Paweł Pawlikowski
NEVER LOOK AWAY – Germany – Directed by Florian Henckel von Donnersmarck
WINNER: ROMA – Mexico – Directed by Alfonso Cuarón
SHOPLIFTERS – Japan – Directed by Hirokazu Kore-eda
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
DETAINMENT – Vincent Lambe and Darren Mahon
FAUVE – Jeremy Comte and Maria Gracia Turgeon
MARGUERITE – Marianne Farley and Marie-Hélène Panisset
MOTHER – Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado
WINNER: SKIN – Guy Nattiv and Jaime Ray Newman
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
ANIMAL BEHAVIOUR – Alison Snowden and David Fine
WINNER: BAO – Domee Shi and Becky Neiman-Cobb
LATE AFTERNOON – Louise Bagnall and Nuria González Blanco
ONE SMALL STEP – Andrew Chesworth and Bobby Pontillas
WEEKENDS – Trevor Jimenez
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
BLACK SHEEP – Ed Perkins and Jonathan Chinn
END GAME – Rob Epstein and Jeffrey Friedman
LIFEBOAT – Skye Fitzgerald and Bryn Mooser
A NIGHT AT THE GARDEN – Marshall Curry
WINNER: PERIOD. END OF SENTENCE. – Rayka Zehtabchi and Melissa Berton