93nd Academy Awards / Oscars 2021 | Δείτε τη λίστα των νικητών
Δείτε τους μεγάλους νικητές για τα 93α Academy Awards / Oscars 2021!
Ημερομηνία: 25 Απριλίου 2021
Τόπος διεξαγωγής: Union Station and Dolby Theatre, Los Angeles, Καλιφόρνια, ΗΠΑ
Παραγωγή: Jesse Collins, Stacey Sher, Steven Soderbergh
Σκηνοθεσία: Glenn Weiss
Preshow hosts: Ariana DeBose & Lil Rel Howery
Περισσότερα βραβεία: “Nomadland” (3)
*Είναι η πρώτη τελετή μετά τα 78α Academy Awards το 2006 που καμία ταινία δεν κέρδισε περισσότερα από 3 βραβεία.
Περισσότερες υποψηφιότητες: “Mank” (10)
Δείτε τη λίστα με τις υποψηφιότητες
Best Picture:
“The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“Minari”
WINNER: “Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”
Best Director:
Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
WINNER: Chloé Zhao (“Nomadland”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
Best Actor:
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
WINNER: Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari ”)
Best Actress:
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
WINNER: Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)
Best Supporting Actor:
Sacha Baron Cohen / “The Trial of the Chicago 7”
WINNER: Daniel Kaluuya / “Judas and the Black Messiah”
Leslie Odom Jr. / “One Night in Miami…”
Paul Raci / “Sound of Metal”
LaKeith Stanfield / “Judas and the Black Messiah”
Best Supporting Actress:
Maria Bakalova / “Borat Subsequent Moviefilm”
Glenn Close / “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman / “The Father”
Amanda Seyfried / “Mank”
WINNER: Youn Yuh-jung / “Minari”
Best Original Screenplay:
“Judas and the Black Messiah”
“Minari ”
WINNER: “Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”
Best Adapted Screenplay:
“Borat Subsequent Moviefilm”
WINNER: “The Father”
“Nomadland”
“One Night in Miami…”
“The White Tiger”
Best Animated Feature Film:
“Onward”
“Over the Moon”
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
WINNER: “Soul”
“Wolfwalkers”
Best International Feature Film:
WINNER: “Another Round (Denmark)”
“Better Days (Hong Kong)”
“Collective (Romania)”
“The Man Who Sold His Skin (Tunisia)”
“Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)”
Best Documentary Feature:
“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
WINNER: “My Octopus Teacher”
“Time”
Best Documentary Short Subject:
WINNER: “Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”
Best Live Action Short Film:
“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
WINNER: “Two Distant Strangers”
“White Eye”
Best Animated Short Film:
“Burrow”
“Genius Loci”
WINNER: “If Anything Happens I Love You”
“Opera”
“Yes-People”
Best Production Design:
“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
WINNER: “Mank”
“News of the World”
“Tenet”
Best Cinematography:
“Judas and the Black Messiah”
WINNER: “Mank”
“News of the World”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7”
Best Costume Design:
Emma. – Alexandra Byrne
WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
Mank – Trish Summerville
Mulan – Bina Daigeler
Pinocchio – Massimo Cantini Parrini
Best Makeup and Hairstyling:
“Emma.”
“Hillbilly Elegy”
WINNER: “Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”
Best Original Score:
“Da 5 Bloods” – Terence Blanchard
“Mank” – Trent Reznor and Atticus Ross
“Minari” – Emile Mosseri
“News of the World” – James Newton Howard
WINNER: “Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste
Best Original Song:
WINNER: “Fight for You” from Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7
“Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Io Sì (Seen)” from The Life Ahead
“Speak Now” from One Night in Miami…
Best Sound:
“Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
WINNER: “Sound of Metal”
Best Film Editing:
“The Father” – Yorgos Lamprinos
“Nomadland” – Chloé Zhao
“Promising Young Woman” – Frédéric Thoraval
WINNER: “Sound of Metal” – Mikkel E.G. Nielsen
“The Trial of the Chicago 7” – Alan Baumgarten
Best Visual Effects:
“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
WINNER: “Tenet”